Osman Nuri Topbaş Hocaefendi’nin kaleminden

Osman Nuri Topbaş Hocaefendi’nin “Hüdayi’nin Ziyafet Sofrası” isimli eserinden tiyatroya uyarlanan oyunu Bağlarbaşı Kültür ve Kongre Merkezi’nde sahnelendi.

Soğuk bir kış günü Üsküdar’da, yolu Hüdai Dergahı’na düşen iki sarhoşun hikayesi

Lider Eğitim Kültür ve Sanat Gençlik Kulübü Derneği ile Erkam Radyo tarafından organize edilen ve Tiyatro Külliyen Grubu tarafından sahnelenen oyun izleyicilerden yoğun ilgi aldı. Osman Nuri Topbaş Hocaefendi’nin “Hüdai’nin Ziyafet Sofrası” isimli eserinden tiyatroya uyarlanan oyun izleyicileri güldürürken düşündürdü.  İzleyiciler 90 dakika süren tek perdelik tiyatro oyununu sık sık alkışlayarak beğenilerini ifade etti. Soğuk bir kış gününde Üsküdar’da, yolu Hüdai dergahına düşen iki sarhoşun hikayesini anlatan oyun yaşama dair hikayeleriyle izleyicilerin beğenisini topladı.

Manevi bir yaşamla tanışan ikilinin bu yaşamı algılamaya çalışmalarını konu alıyor

Ahmet Kemal ve Mehmet Kemal karakterlerinin karınlarını doyurmak için geldikleri dergahta yaşadıklarını konu alan oyun, manevi bir yaşamla tanışan ikilinin yeni tanıştıkları bu yaşamı algılamaya çalışmalarını komik bir dille anlattı. Osman Doğan’ın yönetiminde sahneye taşınan oyunda, Kayhan Binnetoğlu, Osman Doğan, Erdal Hedef, Mehmet Kavalalı, Uğur Karasakal, Fesih ve Ahmet Aytaç’ın oyunculuğu beğeni topladı.

“İnsanları dış görünüşlerinden dolayı yargılamamalıyız”

Tiyatroya katılan öğrencilerden Mehmet Nurullah Sağlam, “Bu tiyatro oyununu izlerken çok keyifli vakit geçirdim. Oyun bizi hem güldürdü hem de düşündürdü. İzlediğim bu oyundan şunu anladım; insanları dış görünüşlerinden dolayı yargılamamalıyız. Herkesin bir hikayesi var ve bizden herhangi bir konuda yardım isteyen herkese elimizden geldiğince yardım etmeye çalışmalıyız. Ayrıca böyle güzel mesajlar içeren bir oyunu komedi türüne çeviren ve bizi oldukça güldüren oyunculara da çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuşarak duygularını ifade etti. 

İzleyiciler salona sığmadı

Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kültür ve Kongre Merkezi’nde sahnelenen oyuna katılan izleyiciler salona sığmadı. Oyun sonunda yönetmen Osman Doğan salonu dolduran izleyicilere katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Paylaş
× Bize Yazın!