Hz. Mevlana’nın 741. Vuslat Yıldönümü sebebiyle Konya’da düzenlenen Şeb-i Arus törenlerine katıldık.
Mevlana’nın 741. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri’nin son günü olan ve Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin vuslata erdiği gece ‘Şeb-i Arus” (Düğün Gecesi), Mevlana Kültür Merkezi’nde icra edildi.
Bir gün süren Konya programımız, sabah kahvaltısı ve Konya şehir gezisi ile başladı. Konya’nın tarihi mekanları gezildi. Rehber eşliğinde Hz. Mevlana Türbesi ve Camii, Hz. Şems Türbesi ve Camii, Alaaddin Tepesi, Alaaddin Keykubat Camii gibi tarihi mekanlar gezildi. 
Konya Şehir gezisinin ardından öğrencilerimize Konya’nın meşhur yemeği olan “etli ekmek” ikram edildi. Öğrencilerimiz yemeğin ardından Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Mevlana Kültür Merkezi’nde organize ettiği Uluslararası Şeb-i Arus programına katıldı.
Yaklaşık 10 bin kişinin izlediği programda Devlet Sanatçısı Ahmet Özhan yönetimindeki Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu, Türk Tasavvuf Müziği konseri verdi. Konserden sonra Ömer Tuğrul İnançer ile Mesnevi Sohbeti gerçekleştirildi. Ardından da Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu üyeleri sema töreni gerçekleştirdi.
Öğrencilerimiz Konya Gezisi ve Şeb-i Arus Töreni’ne katıldıklarından dolayı mutlu olduklarını ifade etti. Program esnasında öğrencilerimiz sık sık hatıra fotoğrafı çekti.

Paylaş
× Bize Yazın!