Şahsiyet Buluşmaları program serimizde bu dönemin ikinci konuğu Mehmet Ali Büyükkara oldu. Çağdaş İslami Akımlar konu başlığıyla gerçekleştirilen program öğrenciler ve katılımcılar tarafından yoğun ilgiyle takip edildi. Büyükkara konuşmasında önce mezheplerin kuruluşu ile birlikte kısa bir tarihi perspektif sundu. Bu perspektif ile birlikte mezheplerin kuruluş sebepleri ve aralarındaki ihtilaflar üzerinde durdu. Ardından İslam coğrafyasında doğan 19. 20 yüzyıl islami akım ve hareketlerin tahlili yapıldı, bu hareketlerin günümüze değin etkileri ve sonuçları konuşuldu. Soru cevap faslından sonra Mehmet Ali Büyükkara Hocamıza hediye takdimi ile birlikte program sona erdi. İstanbul Şehir Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanlığı yapan Büyükkara’nın aynı zamanda Çağdaş İslami Akımlar adıyla yayımladığı bir kitabı da bulunuyor

Mehmet Ali Büyükkara Kimdir?

İstanbul Fatih’te doğdu (1967). Kadıköy İmam Hatip Lisesi (1985) ve Marmara Ü. İlahiyat Fakültesi mezunu (1990). Aynı üniversitede hadis bilim dalında yüksek lisans (1993), Edinburgh Üniversitesi’nde Şia tarihi üzerine doktora (1997) yaptı. Yurda dönüşünde çalıştığı Çanakkale Onsekiz Mart Ü. İlahiyat Fakültesi’nde doçentlik (2000) ve profesörlüğe (2006) yükseltildi. Dekan yardımcılığı ve bölüm başkanlığı görevlerini yürüttü. 2009-2011 yılları arasında Marmara Ü. İlahiyat Fakültesi’nde çalıştıktan sonra yeni kurulan İstanbul Şehir Ü. İslami İlimler Fakültesi’ne geçti. 2012 yılından bu yana Fakülte’nin dekanlığını yürütmektedir. Çalışma alanları; klasik kelâm okulları, Şiîliğin tarihi, selefîlik, çağdaş İslami hareketler gibi konulardır.

Mehmet Ali Büyükkara, Araştırma – İnceleme, Din & Mitoloji, İslam kategorilerinde eserler yazmış popüler bir yazardır. 

Başlıca kitapları; Ehl-i Beyt ve Ehl-i Devlet, Geçmişten Günümüze Kabe’nin İşgali, Suudi Arabistan ve Vehhabilik, Çağdaş İslami Akımlar, İhvan’dan Cuheyman’a Suudi Arabistan ve Vehhabilik, İmamet Mücadelesi ve Haşimoğulları olarak sayılabilir. 

Mehmet Ali Büyükkara kitapları; Klasik Yayınları, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı, Rağbet Yayınları aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur. 
Mehmet Ali Büyükkara tarafından yazılan son kitap “İhvan’dan Cuheyman’a Suudi Arabistan ve Vehhabilik”, Klasik Yayınları tarafından okurların beğenisine sunulmuştur.

Sosyal Medyanızda Paylaşabilirsiniz:

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bizi Takip Edin..
Güncel
GENÇLİK TİMLERİ

Akademimiz bünyesinde yepyeni bir proje ile hizmetinizdeyiz. Gençlik TimleriBilgili, nitelikli ve liyâkatli bir Rehber’in, Gençlik Timleri bünyesinde bulunan öğrencilerle, haftanın bir gününde ve en az

Devamı
Son Eklenenler
Sosyal Medya

Son Eklenenler

20
Eyl
GENÇLİK TİMLERİ

Akademimiz bünyesinde yepyeni bir proje

Yayınlayan: Halkalar,
19
Eyl
MAHİRİZ ATÖLYESİ

MAHİRİZ ATÖLYELERİ PROGRAMI  Mahiriz Atölyeleri,

Yayınlayan: Genel,
07
Eyl
İHTİSAS AKADEMİLERİ BAŞLIYOR!

4 farklı ihtisas dalında 4

Yayınlayan: Duyuru,
22
Ağu
ŞAHSİYET AKADEMİSİ TEMEL EĞİTİM KAYITLARI BAŞLADI!

Şahsiyet gelişimini önemseyen aynı zamanda

Yayınlayan: Duyuru,
02
Tem
ÜNİD-P YAZ KAMPI

Şahsiyet Akademisi; uzman öğretmen kadrosu, rehberlik servisi ve etkili kamplarıyla bu sene de 12. sınıf öğrencileri üniversite sınavına hazırlıyor.

Yayınlayan: Genel,
14
Haz
KARDEŞLİK VE İHYA YAZ OKULU

Program lise kademesindeki bütün erkek öğrencilere açıktır. Lise eğitimlerine devam eden ufuk, ideal ve firaset sahibi gençler bu program altında bir araya geliyor.

Yayınlayan: Genel,
11
Haz
ACIBADEM PROLİNGUS DİL OKULU

Acıbadem Prolingus Dil Okulu programımız ile liseli gençlere yabancı dil öğrenme fırsatı sunuyoruz. Kaydolmakta geç kalmayın..

Yayınlayan: Genel,
09
Haz
GELECEĞE GÖNÜLLÜ, GENÇLİĞE REHBER OL!

Şahsiyet Akademisi İstanbul’un farklı yerlerinde düzenleyeceği yaz programlarında gençlik liderliği yapacak üniversiteli öğrenciler arıyor. Sen de gençliğe rehber olmak istiyorsan hemen başvur!

Yayınlayan: Genel,
08
Haz
YOĞUNLAŞTIRILMIŞ DİL EĞİTİM KAMPI

Yoğunlaştırılmış dil eğitim kampı Prolingus Eğitim Sistemi ile liseli gençlere yabancı dil öğrenme fırsatı sunuyor..

Yayınlayan: Genel,
01
Haz
ÜNİVERSİTE HAZIRLIK TYT KURSU

Şahsiyet Akademisi Üniversite Hazırlık Birimi olarak, 12. Sınıfa geçen öğrencilere sınava hazırlanmak için önemli bir fırsat sunuyoruz. TYT hazırlıklarına başlamak için tam zamanı.

Yayınlayan: Duyuru,