Şahsiyet Buluşmaları program serimizde bu dönemin ikinci konuğu Mehmet Ali Büyükkara oldu. Çağdaş İslami Akımlar konu başlığıyla gerçekleştirilen program öğrenciler ve katılımcılar tarafından yoğun ilgiyle takip edildi. Büyükkara konuşmasında önce mezheplerin kuruluşu ile birlikte kısa bir tarihi perspektif sundu. Bu perspektif ile birlikte mezheplerin kuruluş sebepleri ve aralarındaki ihtilaflar üzerinde durdu. Ardından İslam coğrafyasında doğan 19. 20 yüzyıl islami akım ve hareketlerin tahlili yapıldı, bu hareketlerin günümüze değin etkileri ve sonuçları konuşuldu. Soru cevap faslından sonra Mehmet Ali Büyükkara Hocamıza hediye takdimi ile birlikte program sona erdi. İstanbul Şehir Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanlığı yapan Büyükkara’nın aynı zamanda Çağdaş İslami Akımlar adıyla yayımladığı bir kitabı da bulunuyor

Mehmet Ali Büyükkara Kimdir?

İstanbul Fatih’te doğdu (1967). Kadıköy İmam Hatip Lisesi (1985) ve Marmara Ü. İlahiyat Fakültesi mezunu (1990). Aynı üniversitede hadis bilim dalında yüksek lisans (1993), Edinburgh Üniversitesi’nde Şia tarihi üzerine doktora (1997) yaptı. Yurda dönüşünde çalıştığı Çanakkale Onsekiz Mart Ü. İlahiyat Fakültesi’nde doçentlik (2000) ve profesörlüğe (2006) yükseltildi. Dekan yardımcılığı ve bölüm başkanlığı görevlerini yürüttü. 2009-2011 yılları arasında Marmara Ü. İlahiyat Fakültesi’nde çalıştıktan sonra yeni kurulan İstanbul Şehir Ü. İslami İlimler Fakültesi’ne geçti. 2012 yılından bu yana Fakülte’nin dekanlığını yürütmektedir. Çalışma alanları; klasik kelâm okulları, Şiîliğin tarihi, selefîlik, çağdaş İslami hareketler gibi konulardır.

Mehmet Ali Büyükkara, Araştırma – İnceleme, Din & Mitoloji, İslam kategorilerinde eserler yazmış popüler bir yazardır. 

Başlıca kitapları; Ehl-i Beyt ve Ehl-i Devlet, Geçmişten Günümüze Kabe’nin İşgali, Suudi Arabistan ve Vehhabilik, Çağdaş İslami Akımlar, İhvan’dan Cuheyman’a Suudi Arabistan ve Vehhabilik, İmamet Mücadelesi ve Haşimoğulları olarak sayılabilir. 

Mehmet Ali Büyükkara kitapları; Klasik Yayınları, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı, Rağbet Yayınları aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur. 
Mehmet Ali Büyükkara tarafından yazılan son kitap “İhvan’dan Cuheyman’a Suudi Arabistan ve Vehhabilik”, Klasik Yayınları tarafından okurların beğenisine sunulmuştur.

Paylaş
× Bize Yazın!