Ders adı;  İstanbul’u Anlama ve Fotoğrafçılık Atölyesi

Dersin Amacı; İnsan olmanın farkına varmak için bir yol olarak sanat kavramını fotoğraf üzerinden gençlerimizin gündemine almalarını sağlamak. İstanbul’u anlamaya çalışarak insanlık tarihini kendi hayatımıza ilişkilendirme sağlayarak mekân algısını zihin dünyamızda inşa etmek. Fotoğrafla kendimizi tanımak.

Dersin İçeriği; Derslerimizde teknik bilgi ve sanat kavramı çerçevesinde bilgilerin verilebilmesi için sunumlar yapılacaktır. Bu aşama ile beraber fotoğraf okumaları yapılabilmesi fotoğraf gösterileri yapılarak pratik alana geçiş olgunluğu sağlanacak üçüncü aşama olarak İstanbul merkezli geziler yapılarak ve öğrenci fotoğraf çekimleri yapılarak bunların incelenmesi ile fotoğraf olgunluğu elde etmesi sağlanacaktır. Bu sürecin içine İstanbul sunumları yapılarak şehrin fotoğraf değeri öğrencilere verilerek mekân algısının dersin içeriğine eklenecektir. Ders boyunca hem grup içi hem ulusal alanda yapılacak fotoğraf yarışmalarına katılarak tecrübe kazanımı sağlanacaktır. Sergi hazırlığı dersin içeriğini belirleyen son dinamik olarak dikkat çekmektedir.

Ders Çıktısı; Bu dersin sonunda öğrenci şunlari öğrenecektir ;

1- Hızlı düşünme karar verme becerisi kazanımı

2- Fotoğraf okuma yeteneği kazanımı

3- Görüntü dili anlama kazanımı ile sosyal medya günlük hayat alanında seçici olma becerisi

4- Başka sanatlara yönelmesi için estetik kavramı hakkında kanaat edinmesi

5- Fotoğraf makinesini tanıma

6- Kompozisyon oluşturma becerisi

7- Fotoğrafa sayısal müdahale edebilme bilgisi  

8- İstanbul’un bir sanat eseri olduğu bilincine kavuşması

Eğitimci;  Zafer SÖĞÜT

Kısa biyografisi:  1977 yılında Ankara da dünyaya geldi. Selçuk Üniversitesinde Sanat Tarihi Bölümünü ve Sakarya Üniversitesinde İlahiyat Fakültesini bitirdi. Marmara Üniversitesinde ‘Türk Sanatı’ alanında yüksek lisansı tamamladı. Şimdilerde sosyoloji öğrencisi. Öğretmenliği görev yaptığı resmi kurumların dışında çeşitli kuruluşlar bünyesinde de devam ettiriyor. İstanbul Erkek lisesinde din derslerine “fotoğraf” karıştırdığı iddiası mezun derneği üyelerinin de bilgisinde. Fotoğraf eğitmenliği de bu yüzden hayatın bir parçası olarak görüyor. Özellikle lise ve üniversiteli gençlerle fotoğrafı paylaşmak onu mutlu ediyor. Bir gencin kendini bulmasında fotoğrafın temel enstrüman olduğunu düşünüyor. Yazarlık denemeleri de İstanbul araştırmaları da hep fotoğraf içinde tanımlıyor.  Fotoğraf için ; ‘Dünyanın maddi keşmekeşliğinde bize cömertliği sunan, An gibi bir var oluşla bize insani tüm duyguları anlatan ortak dil ’ diyor. Bu ortak dili çalıştığı her kurumda gündeminde tuttu. Birçok fotoğraf projesini yönetti ve içerisinde yer aldı. İki oğluyla birlikte fotoğraf okumayı çok seviyor.  

      İçinde fotoğraf olan bazı çalışmaları:

 • Vakıfbank sanat galerisinde “Sorun fotoğrafta” kişisel sergi
 • Duyunu umumi binasında detay sergisi
 • Hamdi sever sergi salonunda dünya kadınlar günü karma sergisi
 • Şahsiyet akademisi fotoğraf çalışmaları
 • Erbaa belediyesi fotoğraf yarışması jüri üyeliği
 • Erbaa Belediyesi “Erbaa Kitabı”  fotoğraf çekimleri
 • İbb Ramazan etkinlikleri fotoğraf çekimleri 2008
 • “Üsküdar’ın Meşhurları” kitabı fotoğraf çekimleri 2012
 • İski Asya Grup–Tarihi İstanbul Çeşmeleri Külliyat Çalışması Fotoğraf Çekimleri (3 ciltlik kitap)2006
 • Kengtes fotoğraf yarışması bölge birinciliği
 • İGDAŞ en havalı kareler fotoğraf yarışması sergi
 • İsmek fotoğraf yarışması sergi
 • Doğa koleji kişisel sergi
 • Kadıköy halk eğitim karma sergi 

“YERyüzü GÖKyüzü ÇOCUKyüzü”  adlı sergiden sonra, “su kasidesinden fotoğraf sızdı” “kadınlarımız”  “bana bak, Bak Bana”,  “kubbe altı İstanbul”, “semaZEN”, “İçimdeki Afrika” sergileri ile fotoğraf yolculuğuna devam etmeyi planlıyor.

Başvuru İçin TIKLAYINIZ

PROGRAMDA HANGİ DERSLER VERİLMEKTEDİR?

Okumalar: Akaid Okumaları, Siyer-i Nebî Okumaları, Diriliş Okumaları, Türkiye’nin Siyasal Okumaları, Film Okumaları, İslam Şehir Morfolojisi Okumaları (okumalardan en az birinin seçilmesi zorunludur.)

Atölyeler: Web Yazılım Geliştirme, Diksiyon Ve Hitabet, Senaryo ve Kısa Film, Fotoğrafçılık, Robotik Ve Kodlama, Fransızca ve Farsça Atölyeleri

Seminerler: Programda her ayın ilk cuması Bir Kavram Bir Şahsiyet, ikinci cuması Bir Konu Bir Şahsiyet, üçüncü cuması Bir Şahsiyet Bir Şahsiyet, her ayın son cuması ise Kalem’den Kelama Buluşmalar şeklinde seminerler düzenlenecektir. Her ay özel bir gündem ile alanında uzman kişiler davet edilecek olup, öğrencilere ilim, bilinç, ufuk, ideal kazandırma ve güncel meselelere dair vukufiyet sağlama niyetiyle seminerler düzenlenecektir.

Türkiye’nin Siyasal Okumaları detayları için tıklayınız.İslam Şehir Morfolojisi Okumaları detayları için tıklayınız.Akaid Okumaları detayları için tıklayınız. Siyer-i Nebî Okumaları detayları için tıklayınız.Diriliş Okumaları detayları için tıklayınız.Film Okumaları detayları için tıklayınız.Diksiyon ve Hitabet Atölyesi detayları için tıklayınız.Web Yazılım Geliştirme atölyesi detayları için tıklayınız.Robotik Ve Kodlama atölyesi detayları için tıklayınız.İstanbul’u Anlama ve Fotoğrafçılık atölyesi detayları için tıklayınız.Senaryo ve Kısa Film Atölyesinin detayları için tıklayınız.Fransızca Dil Atölyesinin detayları için tıklayınız.Farsça Dil atölyesinin detayları için tıklayınız.
PROGRAM EĞİTİMLERİ NEREDE YAPILACAKTIR?

Şahsiyet Akademisi Üsküdar Yerleşkesinde gerçekleşecektir.

Adres: Aziz Mahmut Hüdayi Mah. Aziz Mahmut Efendi Sk. Cami İçi Şeyh Dairesi, No:1 Üsküdar/ İSTANBUL

PROGRAMA KİMLER KATILABİLİR?

Program erkek öğrencilere yöneliktir.Program için yazılı veya sözlü bir sınav yapılmayacaktır.Programa katılabilmek için İstanbul’da ikamet ediyor ve herhangi bir ortaöğrenim (lise) kurumunda kayıtlı olmak gerekmektedir.
 PROGRAM KONTENJANI VAR MIDIR?

Her okuma ve atölyeye en az 8 kişi başvurması halinde açılacaktır.Her atölye için 20 ve okumalar için 30 kişilik kontenjan olup bu sayıya ulaşıldığında kayıt olanlar yedek listesine yazılacaktır.PROGRAMA HAFTA İÇİ HER GÜN KATILMAK ZORUNLU MU?

Bütün derslere katılma zorunluluğu yoktur. Saatler çakışmadığı müddetçe öğrenci istediği gün ve saatte okuma veya atölye seçimi yapabilir.
PROGRAM ÜCRETLİ Mİ?

Okumalar ve atölyelerin eğitimi ücretsizdir.İhtiyaç halinde okuma materyalleri (makale ve kitap) ve atölye kapsamında özel malzemelerin (fotoğraf makinesi, ney, arduino seti vs.) temini öğrenciye aittir.
PROGRAMDA YAZ VE ARA DÖNEMLER NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR?

Programımızda ara dönem veya yazın dersler olmamaktadır ve herhangi bir program planlanmamaktadır.Fakat programı başarıyla takip eden öğrencilere Şahsiyet Akademisi’nin düzenlediği nitelikli ara dönemde beş günlük şehir dışı kaynaşma ve okuma kampı, yaz döneminde ise bir aylık dil eğitim kampına katılma imkânı sunulmaktadır.Kamplara katılım zorunlu değildir.
PROGRAM DÂHİLİNDE BAŞKA NE GİBİ İMKÂNLAR BULUNUYOR?

Program boyunca dersleri önemseyen takibini ve devamlılığını sağlayan öğrenciler seçilerek Şahsiyet Akademisi’nin hafta sonu yaptığı dört yıllık eğitim programına istediği takdirde dahil edilecektir.Bunun yanı sıra %80 devamlılık sağlayan öğrencilere katılım sertifikası verilecektir.Öğrencilere talep ettikleri sürece kişisel gelişimlerine ve okul derslerine yönelik rehberlik, danışmanlık imkânı sağlanacaktır.İsteğe bağlı bir günlük motivasyon ve kaynaşma kampları yapılacaktır.Dersler dışında her hafta Cuma günleri Bir Kavram Bir Şahsiyet, Bir Konu Bir Şahsiyet, Bir Şahsiyet Bir Şahsiyet ve Kalem’den Kelam’a Buluşmalar şekline seminer dizileri yapılacaktır.
PROGRAM TAKVİMİ

Son Başvuru tarihi:  18.02.2019Derslerin başlangıcı: 18.02.2019Program bitişi:    01.06.2019

PROGRAMDAKİ DERSLERİN GÜN VE SAATLERİ

 PazartesiDers eğitmeniDers saati  
1Türkiye’nin Siyasal okumalarıFatih Özmen19:30-20:30  
2Diksiyon ve Hitabet AtölyesiRasih Turan18:00-19:30  
3Farsça Dil AtölyesiMehmet Asağ18:00-19:30  
  Salı    
1Akaid OkumalarıMustafa Köseoğlu18:00-19:30  
2Siyer-i Nebî OkumalarıMutlu Binici18:00-19.30  
3   Senaryo ve Kısa Film AtölyesiÖmer Berat ÜstünBaha Yalnız19:30-20:30   
  Çarşamba    
1Diriliş OkumalarıAbdullah Âdem Güneş18:00-19:30  
2İstanbul’u Anlama ve Fotoğrafçılık AtölyesiZafer Söğüt18:00-19:30  
3Robotik ve Kodlama AtölyesiBilal Bayraktar-Recep Tayyip Kılıç 19:30-20:30  
4        Web Yazılım AtölyesiNasreddin Güneş19:30-20:30 
 Perşembe    
1İslam Şehir Morfolojisi OkumalarıMuhammed oran18:00-19:30  
2Film OkumalarıAhmet Yalçınkaya19:30-21:30  
3Fransızca Dil AtölyesiAli Afşeören18:00-19:30  

 

Görüntünün olası içeriği: ‎2 kişi, ‎‎‎نصر الدين كونش‎ dahil‎, yazı‎‎
Paylaş
× Bize Yazın!