“Naji Abu Nowar”ın kaleme aldığı Ürdün yapımı film, “Theeb”, ele alındı

Kardeşlik ve İhya Kulübü bu haftaki film okumasında “Theeb” filmini ele aldı. “Naji Abu Nowar” ın kaleme aldığı Ürdün yapımı bu film, 1916 yılı Osmanlı topraklarında geçiyor. Bir kabilede bedevi geleneklerine göre yaşamlarını sürdüren Hüseyin ve kardeşi Theeb’in hayatlarını mercek altına alan film, aynı yüzyılın tarihine de tanıklık etmemize olanak sağlıyor.

“Theeb” Türkçe’de “Kurt” anlamına geliyor

Theeb, Türkçe’de “Kurt” anlamına gelmekte olup, İngilizce çevirisinde de Wolf olarak geçmiştir. Babasını küçük yaşta kaybeden Theeb, hayatını sürdürmenin yolunun kurt gibi davranmaktan geçtiğini idrak edecek kadar zeki bir çocuktur.

Hayatta kalmak için adını taşıdığı “Kurt” gibi olmalıydı

Osmanlı topraklarındaki savaşlar ve karışıklıklar devam etmekte olup, adı tarihte “Arap İsyanı” olarak geçecek karmaşalar zinciri başlamak üzeredir. Hüseyin ve kardeşi Theeb’in yaşadığı kabilede bedevi geleneklerine göre süren yaşam, bir İngiliz subayın gizemli bir görevle yanlarına gelmesiyle değişir. Theeb’in ağabeyi Hüseyin, Arap çöllerinde yapacağı tehlikeli yolculukta kabilesinin isteği üzerine subaya mihmandarlık yapmayı kabul eder. Fakat Görev esnasında tuzağa düşerler ve Theeb, küçücük yaşına rağmen durumun derhal farkına varır: Hayatta kalmak için, tıpkı adını taşıdığı Kurt gibi olmalı, çocuk yaşında yetişkin olmayı ve neye güveneceğini öğrenmelidir.

Film her yaştan izleyiciye hitap ediyor

Azmin ve mücadelenin hikâyesi, oldukça başarılı bir dramatik yapı ile birleşerek seyirciye sunulmuş, seyir zevki yüksek bir film ortaya çıkmıştır. Senaryonun; güven, kardeşlik, ihanet ve en önemlisi de filmin adı gibi “uyanış” üzerine kurulmuş olması, filmde her yaştan izleyicinin kendinden bir şeyler bulmasına imkan sunmuştur.

————————-

Ahmet Yalçınkaya’nın sunumuyla gerçekleşen film okumaları Allah’ın izniyle hız kesmeden devam edecektir.

Film okumalarına katılmak isteyenler

2 haftada bir gerçekleşmesi planlanan film okumalarına katılmak isteyen arkadaşlar başvuru için Kardeşlik ve İhya Kulübü’ne müracaat edebilirler…


Paylaş
× Bize Yazın!