“Naji Abu Nowar”ın kaleme aldığı Ürdün yapımı film, “Theeb”, ele alındı

Kardeşlik ve İhya Kulübü bu haftaki film okumasında “Theeb” filmini ele aldı. “Naji Abu Nowar” ın kaleme aldığı Ürdün yapımı bu film, 1916 yılı Osmanlı topraklarında geçiyor. Bir kabilede bedevi geleneklerine göre yaşamlarını sürdüren Hüseyin ve kardeşi Theeb’in hayatlarını mercek altına alan film, aynı yüzyılın tarihine de tanıklık etmemize olanak sağlıyor.

“Theeb” Türkçe’de “Kurt” anlamına geliyor

Theeb, Türkçe’de “Kurt” anlamına gelmekte olup, İngilizce çevirisinde de Wolf olarak geçmiştir. Babasını küçük yaşta kaybeden Theeb, hayatını sürdürmenin yolunun kurt gibi davranmaktan geçtiğini idrak edecek kadar zeki bir çocuktur.

Hayatta kalmak için adını taşıdığı “Kurt” gibi olmalıydı

Osmanlı topraklarındaki savaşlar ve karışıklıklar devam etmekte olup, adı tarihte “Arap İsyanı” olarak geçecek karmaşalar zinciri başlamak üzeredir. Hüseyin ve kardeşi Theeb’in yaşadığı kabilede bedevi geleneklerine göre süren yaşam, bir İngiliz subayın gizemli bir görevle yanlarına gelmesiyle değişir. Theeb’in ağabeyi Hüseyin, Arap çöllerinde yapacağı tehlikeli yolculukta kabilesinin isteği üzerine subaya mihmandarlık yapmayı kabul eder. Fakat Görev esnasında tuzağa düşerler ve Theeb, küçücük yaşına rağmen durumun derhal farkına varır: Hayatta kalmak için, tıpkı adını taşıdığı Kurt gibi olmalı, çocuk yaşında yetişkin olmayı ve neye güveneceğini öğrenmelidir.

Film her yaştan izleyiciye hitap ediyor

Azmin ve mücadelenin hikâyesi, oldukça başarılı bir dramatik yapı ile birleşerek seyirciye sunulmuş, seyir zevki yüksek bir film ortaya çıkmıştır. Senaryonun; güven, kardeşlik, ihanet ve en önemlisi de filmin adı gibi “uyanış” üzerine kurulmuş olması, filmde her yaştan izleyicinin kendinden bir şeyler bulmasına imkan sunmuştur.

————————-

Ahmet Yalçınkaya’nın sunumuyla gerçekleşen film okumaları Allah’ın izniyle hız kesmeden devam edecektir.

Film okumalarına katılmak isteyenler

2 haftada bir gerçekleşmesi planlanan film okumalarına katılmak isteyen arkadaşlar başvuru için Kardeşlik ve İhya Kulübü’ne müracaat edebilirler…


Sosyal Medyanızda Paylaşabilirsiniz:

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bizi Takip Edin..
Güncel
GENÇLİK TİMLERİ

Akademimiz bünyesinde yepyeni bir proje ile hizmetinizdeyiz. Gençlik TimleriBilgili, nitelikli ve liyâkatli bir Rehber’in, Gençlik Timleri bünyesinde bulunan öğrencilerle, haftanın bir gününde ve en az

Devamı
Son Eklenenler
Sosyal Medya

Son Eklenenler

20
Eyl
GENÇLİK TİMLERİ

Akademimiz bünyesinde yepyeni bir proje

Yayınlayan: Halkalar,
19
Eyl
MAHİRİZ ATÖLYESİ

MAHİRİZ ATÖLYELERİ PROGRAMI  Mahiriz Atölyeleri,

Yayınlayan: Genel,
07
Eyl
İHTİSAS AKADEMİLERİ BAŞLIYOR!

4 farklı ihtisas dalında 4

Yayınlayan: Duyuru,
22
Ağu
ŞAHSİYET AKADEMİSİ TEMEL EĞİTİM KAYITLARI BAŞLADI!

Şahsiyet gelişimini önemseyen aynı zamanda

Yayınlayan: Duyuru,
02
Tem
ÜNİD-P YAZ KAMPI

Şahsiyet Akademisi; uzman öğretmen kadrosu, rehberlik servisi ve etkili kamplarıyla bu sene de 12. sınıf öğrencileri üniversite sınavına hazırlıyor.

Yayınlayan: Genel,
14
Haz
KARDEŞLİK VE İHYA YAZ OKULU

Program lise kademesindeki bütün erkek öğrencilere açıktır. Lise eğitimlerine devam eden ufuk, ideal ve firaset sahibi gençler bu program altında bir araya geliyor.

Yayınlayan: Genel,
11
Haz
ACIBADEM PROLİNGUS DİL OKULU

Acıbadem Prolingus Dil Okulu programımız ile liseli gençlere yabancı dil öğrenme fırsatı sunuyoruz. Kaydolmakta geç kalmayın..

Yayınlayan: Genel,
09
Haz
GELECEĞE GÖNÜLLÜ, GENÇLİĞE REHBER OL!

Şahsiyet Akademisi İstanbul’un farklı yerlerinde düzenleyeceği yaz programlarında gençlik liderliği yapacak üniversiteli öğrenciler arıyor. Sen de gençliğe rehber olmak istiyorsan hemen başvur!

Yayınlayan: Genel,
08
Haz
YOĞUNLAŞTIRILMIŞ DİL EĞİTİM KAMPI

Yoğunlaştırılmış dil eğitim kampı Prolingus Eğitim Sistemi ile liseli gençlere yabancı dil öğrenme fırsatı sunuyor..

Yayınlayan: Genel,
01
Haz
ÜNİVERSİTE HAZIRLIK TYT KURSU

Şahsiyet Akademisi Üniversite Hazırlık Birimi olarak, 12. Sınıfa geçen öğrencilere sınava hazırlanmak için önemli bir fırsat sunuyoruz. TYT hazırlıklarına başlamak için tam zamanı.

Yayınlayan: Duyuru,